מהי פריודונטיה?

לשמירה על שיניים בריאות וחזקות יש חשיבות רבה לשימור האסתטיקה והבריאות הכללית שלנו, אך חשוב לא פחות שכל אחד מאיתנו ידע גם כיצד להגן על הרקמות העדינות שמקיפות את השיניים, מספקות להן הגנה ומונעות מהן נזקים וזעזועים. אנחנו מדברים כמובן על החניכיים, שמכונות על ידי חלק מהאנשים "בולמי הזעזועים של הפה". פריודונטיה היא התמחות ברפואת השיניים המתמקדת ברפואת החניכיים.

פריודונטיה
פריודונטיה

במציאות שבה רוב האנשים, 70 עד 90 אחוזים על פי ההערכות, סובלים מבעיות חניכיים ברמות כאלו ואחרות, חיוני ביותר שיהיה מי שיידע לאבחן את הבעיות האלו בזמן, להתאים להן את הטיפול היעיל ביותר וכן למנוע נזקים מורכבים והרס של השיניים בעתיד. המילה פריודונטיה מגיעה מיוונית ופירושה "האזור שמסביב לשן" ("פריו"-מסביב, "דונטו"-שן).

מה ההבדל בין פריודונט לרופא שיניים ולשיננית?

גם רופא שיניים וגם שיננית מגישים במקרים מסוימים טיפולים שונים נגד בעיות בחניכיים. השיננית מסייעת לנקות את האזורים שבין השיניים ומסביב להן, על מנת להפחית דלקת, בעוד שרופא שיניים מוסמך להציע שורה של טיפולים לשיפור הבריאות הדנטלית ובתוך כך גם לשיפור בריאות החניכיים.

עם זאת חשוב להבין – בעולם הרפואה יש חלוקה ברורה להתמחויות מכיוון שככל שאדם מעמיק יותר בתחום ספציפי, כך הוא יוכל להיות יותר מקצועי בתחום הזה, הוא יצבור ידע נרחב ומעמיק יותר וכן יכיר את כל החידושים וההתפתחויות בתחום העיסוק שלו.

פריודונט הוא רופא שבמשך כל חייו לומד את תחום רפואת החניכיים. הוא מכיר לא רק את המחלות השונות ואת דרכי הטיפול בהן. הוא מכיר היטב גם את גורמי הסיכון שמשפיעים על בעיות בחניכיים – כמו עישון, היריון או סוכרת, הוא יודע כיצד בעיות חניכיים משפיעות על תהליכים ומחלות אחרות כמו מחלות לב, מחלות אוטואימוניות או התפתחות העובר בהיריון. פריודונט מחזיק בידע תיאורטי ומעשי נרחב בתחום רפואת החניכיים, מתעדכן כל העת על החידושים בתחום והוא האדם המוסמך ביותר לתכנן ולבצע את הטיפול במגוון רחב של בעיות חניכיים.

לכן, אם אתם חושדים שאתם סובלים מבעיה בחניכיים, ההחלטה המושכלת ביותר שתוכלו לקבל היא לפנות לפריודונט מומחה, אשר ידע לאבחן את מצבכם ולהתאים את סל הטיפולים שיעזור לשפר את המצב. במידת הצורך, הפריודונט יכול להפנות אתכם למומחים נוספים לתיקון בעיות אחרות שיתגלו בחלל הפה.

ד"ר גיא לוי
ד"ר גיא לוי - פריודונט

ד"ר גיא לוי מומחה חניכיים - פריודונט. מוזמנים לאתר

באילו מצבים מומלץ להתייעץ עם פריודונט?

אם אתם סובלים מבעיות בחניכיים, הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות הוא להגיע כמה שיותר מהר לאבחון ולטיפול. כל עיכוב בקבלת הטיפול מגביר את הסיכון לפגיעה ארוכת טווח בבריאות ועלול לחייב טיפולים מורכבים וכואבים יותר בעתיד. כדי להבין האם יש צורך להגיע לאבחון אצל פריודונט, חשוב לשים לב לכמה נורות אזהרה בולטות:

1. דימום מהחניכיים –

רבים חושבים שדימום מהחניכיים הוא מצב תקין ושגרתי, כי הם חיים איתו זמן רב, אך הדימום מאותת על דלקת חניכיים שיש לטפל בה לפני שתהפוך לבעיה חמורה יותר. גם אם אתם לא סובלים מדימום, אך מרגישים שהחניכיים נפוחות ואדמומיות כל הזמן – כדאי להגיע לאבחון ולטפל בבעיה בהקדם.

2. ריח רע שלא עובר –

סובלים מריח רע מהפה שאתם לא מצליחים להיפטר ממנו גם לאחר צחצוח, שימוש במסטיק או שטיפת הפה? ייתכן שהדבר נגרם כתוצאה מהצטברות חיידקים בחלל הפה, שגורמים לדלקת בחניכיים.

3. מרווחים בין השיניים –

אם אתם רואים שבבסיס השיניים נוצרו פתאום מרווחים קטנים או "כיסים" שלא היו שם בעבר, ייתכן שהדבר מעיד על תופעה שנקראת מנסיגת חניכיים, אשר ברוב המקרים נגרמת כתוצאה ממחלת חניכיים מתקדמת.

4. ניידות של השיניים –

שיניים שמתנדנדות מעט בתוך הפה ברוב המקרים לא מהוות סימן לדאגה מידית. זה לא אומר שאתם עומדים לאבד את השיניים, אבל זה כן עלול להעיד על נסיגת חניכיים והרס של העצמות שתומכות בשיניים ונקראות "מכתשיות". מצב כזה אמנם לא גורם לנשירה מידית של השיניים, אך בהיעדר טיפול הוא בהחלט עלול להוביל לכך. ככל שתגיעו מהר יותר למרפאה לצורך אבחון הבעיה, כך תשפרו את הסיכויים להצלת השיניים ותימנעו מביצוע שתלים מורכבים.

5. רגישות מוגברת –

אם כבר מזמן ויתרתם על אכילה של שלגונים בקיץ או שאתם מחכים שהקפה יתקרר לפני שאתם לוגמים ממנו – ייתכן מאוד שגם אתם סובלים ממחלות חניכיים. מחלות כאלו גורמות לא פעם לחשיפת שורשי השן, שמלאים בתאי עצב אשר רגישים מאוד לשינויי הטמפרטורה. לכן, חשוב שלא להתעלם מהרגישות בשיניים ולפנות לפריודונט בהקדם כאשר היא מופיעה.

אילו טיפולים מציע פריודונט?

קיים מגוון רחב של טיפולים שמסייעים להתגבר על בעיות בחניכיים ולהחזיר את החיוך לפנים. אלו הטיפולים המרכזיים שמציעים פריודנטים לשיפור הבריאות הדנטלית:

הקצעת שורשים והסרת אבנית מתקדמת –

בשונה מטיפול שיננית, טיפולי הסרת אבנית אצל פריודנט מבוצעים במצב של דלקת או מחלה מתקדמת ונערכים תחת הרדמה מקומית. במהלך הטיפולים האלו מחלקים את הפה ל-4 רבעים ובכל מפגש מנקים רבע אחד. זהו לא ניתוח, אלא טיפול יחסית פשוט ויעיל להתגברות על דלקות ומחלות חניכיים שעדיין לא גרמו להרס מתקדם של רקמות ועצמות בחלל הפה.

ניתוחי חניכיים –

ישנם כמה סוגים מרכזיים של ניתוחי חניכיים שמאפשרים בין היתר לנקות את רקמות הדלקת, להשתיל עצמות במקרה של הרס מתקדם שלהן, להשתיל רקמות חניכיים כדי לתרום לשחזור הרקמות הבריאות באזור וכן לבצע ניקוי עמוק של "כיסי החניכיים" ותפירה של החניכיים הבריאות לאזור.

שימוש בתרופות ובתכשירים משקמים –

ישנן תרופות מסוימות שיכולות לעכב את התקדמות מחלת החניכיים ואף לבלום אותה לחלוטין. במקרים מסוימים התרופות האלו יכולות לחסוך ניתוח מורכב יותר, אך הן לא יעילות בקרב כלל המטופלים. הרופא יכול גם להשתמש בחומרים כמו ממברנות אשר מוחדרות לאזור החניכיים ותורמות להתחדשות הרקמות והעצמות שנפגעו.

ההחלטה על הטיפול המתאים תיקבע כמובן אחרי אבחון מעמיק של המצב הרפואי ובחינה מדוקדקת של הבעיה והדרכים היעילות ביותר לפתירתה.

פריודונט
פריודונט